نحوه تنظیم دیافراگم دوربین‌‌‌های نیکون (Nikon)

در این مقاله قصد داریم به آموزش روش‌های تنظیم دیافراگم دوربین‌های نیکون بپردازیم. با ما همراه باشید.

توجه: لطفا در صورتی که با مفهوم و کاربرد دیافراگم دوربین آشنا نیستید و تمایل دارید که در ابتدا آن را یاد بگیرید؛ می‌توانید مقاله دیافراگم دوربین را مطالعه کنید.

تنظیم دیافراگم دوربین‌های DSLR نیکون

انتخاب و تنظیم اعداد دیافراگم (اپرچر) در اکثر DSLR‌های نیکون به روش‌هایی که به شما آموزش خواهیم داد انجام می‌شود. البته نگران نباشید و اگر دوربین شما از چنین روش‌هایی پشتیبانی نکرده بود، می‌توانید در بخش نظرات از ما سوال کنید.

به این نکته توجه داشته باشید که روش‌های تنظیم گفته شده در این مقاله، با توجه به مد عکاسی M (Manual) آموزش داده شده است. پس قبل از بررسی روش‌ها، حتما حالت عکاسی دوربین خودتان را بر روی M یا همان حالت دستی (شماره 1 – تصویر پایین) قرار دهید. کافی است تا چرخ‌دنده‌‌ی بالای بدنه دوربین خودتان را طوری بچرخانید که حرف M در مقابل نشانگر (شماره 3 – تصویر پایین) قرار بگیرد. در برخی از دوربین‌ها این چرخ‌دنده دارای یک دکمه آزادسازی (شماره 2 – تصویر پایین) است. حتما برای چرخاندن چرخ‌دنده نیاز است تا دکمه آزادسازی را فشار دهید و در همان حالت نگه دارید. البته ممکن است چرخ‌دنده تنظیم مدهای عکاسی دوربین شما دکمه‌ای نداشته باشد و به راحتی بچرخد.

مد manual (دستی) دوربین نیکون

روش شماره 1:

در دوربین‌های DSLR با سایز بدنه کامپکت نیکون همانند دوربین‌ نیکون D5600، کافی است تا برای تنظیم دیافراگم این دوربین‌ها دکمه‌ای را تحت عنوان (-/+) بر روی بدنه‌ی دوربین خود پیدا کنید (شماره 1 – تصویر پایین) و با نگه داشتن همزمان آن، چرخ‌دنده‌ تنظیمی دیگر (شماره 2 – تصویر پایین) را بچرخانید. لطفا توجه داشته باشید که در عکس زیر مد عکاسی بر روی حالت auto قرار گرفته است و حتما طبق توضیحاتی که ارائه شد، حالت عکاسی خود را بر روی M قرار دهید.

تنظیم دیافراگم دوربین نیکون D5600

نکته 1: دکمه شماره 1 (تصویر بالا) ممکن است در جای دیگری تعبیه شده باشد.

نکته 2: چرخ‌دنده شماره 2 (تصویر بالا) ممکن است به شکل دیگری طراحی شده باشد (شماره 1 – تصویر پایین).

تنظیم دیافراگم دوربین نیکون

روش شماره 2:

در دوربین‌‌های DSLR نیکون با سایز بدنه متوسط و بزرگ همانند دوربین‌‌های نیکون D7500 و نیکون D850، کافی است تا برای انتخاب اعداد اپرچر تنها چرخ‌دنده ثانویه (شماره 1 – تصویر پایین) را بچرخانید. این چرخ‌دنده درست در زیر دکمه شاتر (دکمه ثبت عکس) قرار گرفته است.

چرخ‌دنده ثانویه (فرعی) دوربین نیکون D850

سوالاتتان را در کامنت‌ها پاسخگو هستیم. ♥♥

منبع وبسایت فولو
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما برای عموم نمایش داده نخواهد شد.